ALO BENİMLE GÖRÜŞEBİLİR MİYİM?

İnsan varolduğundan bu yana her an farkında olarak ya da olmadan iletişim halinde olagelmiştir. Bir şeyleri önemserken bir şeyleri ihmal etmiş. Bir şeyleri tanımaya çalışırken bir şeylere yabancılaşmış. Tıpkı tarihin derinliklerinden bu yana olduğu gibi (bundan sonra da böyle devam edeceği anlamına gelmez ). İnsan kainatı anlamlandırmaya çalışırken kendi anlamını şaşmış ve kendisine yabancılaşmış, her insanın bir dünya olduğunu hatırlamakta zaman zaman zorluklar yaşamaya başlamış. Her şeyle iletişim kurmaya çalışan insan kendisiyle iletişim kurmanın dilini kullanmakta zayıf kalmış. İletişim potansiyelini karanlıklara gömmüş. Nereye gömdüğünü unutmuş ve aramaya başlamış.

           Bir şeyle veya bir kişiyle etkili iletişim kurmak kişinin kendisiyle iletişim kurmasıyla başlar. Kendisi ile iletişim kurabilen başkaları ile daha kolay iletişim kurabilecektir. Kişinin kendisi ile iletişime geçmenin ilk yolu ise kişinin kendine kulak vermesiyle başlar.                     Bir dostumuza / arkadaşımıza telefon açtığımızda tanımadığımız/ tanıyamadığımız bir sesle karşılaştığımızda çoğu zaman alo kiminle görüşüyorum sorusunu sorarız veya falancayla görüşebilir miyim deriz. Peki hiç kendinize az da olsa nitelikli bir zaman ayırıp alo benimle görüşebilir miyim diye sordunuz mu? Bu soruyu kendine sorduğunda sana seni anlatacak senden öte bir sen olduğunu fark edeceksin ya da sormuş olduğun soruya soru ile karşılık bulacaksın ‘ya sen kimsin?’ diye. Bu sorunun cevabını hakikaten verebiliyorsanız kendinizi tanıma yolculuğunda büyük bir adım atmışsınız. Bugün sizi sizden daha iyi tanıyanlar varsa (mümkündür) sizin de kendinizi çabucak tanımanızın zamanı gelmiş geçiyor olabilir.   

Kendini bilen ne istediğini de bilir. Ancak ne aradığını bilenler bulduğunu anlamlandırabilirler. Ne aradığını bilmeyen bulduğuna anlam veremez ve bulduğunun kıymetini de bilmez.  

Nasıl ki iletişim kurmak bir beceridir. İletişimsizlik de bir beceridir.  Evet iletişimsizlik beceridir, iletişim kurmakta zorlananlar için, ama iletişim kurmak öğrenilebilir bir davranıştır. O zaman yukarıdaki cümlemizi iletişim SİZLİK bir beceridir diye değiştirebiliriz.  

Kendi potansiyelinin farkında olmadan yaşayabilmek çok fazla çaba gerektirmese gerek ancak daha kaliteli bir yaşam sürebilmeniz için kendi potansiyelinizin farkına varmanız da diyebileceğimiz farkındalık bilincinizi artırmanızda fayda olduğunu fark edeceksiniz. Acaba kendi varlığının farkında olan bizler potansiyelimizin % de kaçını kullanabiliyoruz. 4/1’ini mi, 10/1’ini mi, yoksa %1’ini mi?

Her insan hayata başlarken kendisine koca bir kalıp mermer verilir. Kimisi bunu bir saraya çevirir, kimisi de kıra döke mucura çevirir.

Benden ne köy olur ne kasaba. Senden adam olmaz. Bu sözler tanıdık geliyor olabilir. Elbette bir insandan köy ya da kasaba olmaz ama bir köye bir kasabaya bir il’e bir ülkeye ve hatta dünyaya başarılı bir lider olabilir. Liderler de adamdır zaten. (!)

NLP varsayımlarından birinde söylendiği gibi : Bir şeyi bir kişi başarmışsa onu bir başkası da başarabilir. Hazine sandığının anahtar deliğinden baktığınızda karanlıktan başka bir şey göremezsiniz, bu hazine sandığının boş olduğu anlamına gelmez. Potansiyelinizin farkına varabilmeniz için hazine sandığının kapağını açıp içinde ne kadar değerli madenlerin olduğunun farkına varabilirsiniz. Ne var ki iş burada bitmez, burada başlar. Neyi iyi / daha iyi yapıyor olduğunun farkına varabilecek misin? Bugüne kadar imkansız gibi görünen nice hayaller gerçeğe dönüşmüş, nice gerçekler mükemmel sonuçlar oluşturmuştur.  

Hayalleriniz ve umutlarınız sizinle olsun…

Hayata bakış açınızı değiştirin hayatınızı değiştirin…

 

 Kendinizi kucaklamanız dileği ile tebessümle kalın…

 

                     Yazılarıyla blogumuza katkıda bulunan SELÇUK KİPER' Tşk  ediyruz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !